O Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στην παράταση και επικράτησε 88-78 στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα της Euroleague.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όπου ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα για δύο περιόδους, ο Ολυμπιακός αντέδρασε στην τελευταία περίοδο κι οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, χάρις στην κλάση του Μιλουτίνοφ (15π., 7ρ.) και τα μεγάλα τρίποντα από τους Γουόκαπ (17π.), Γουίλιαμς-Γκος (16π.) και Κάνααν (14π.).

Οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, όμως το τελευταίο σουτ του Σλούκα (20π.) βρήκε στο σίδερο κι ο Ολυμπιακός έκανε το «2Χ2» απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλό του στην εκκίνηση της εφετινής σεζόν.

Με τον Άλεκ Πίτερς να τον οδηγεί επιθετικά, ο Ολυμπιακός μπήκε σε θέση οδηγού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο οι «πράσινοι» πολύ γρήγορα όχι μόνο ισορρόπησαν αλλά επέβαλλαν και τον δικό τους ρυθμό. Ο Κώστας Σλούκας (πρώτος σκόρερ με 13 πόντους στο πρώτο μέρος), πέρασε στο παρκέ και έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό, ώστε να δημιουργήσει διψήφια διαφορά στο 17’ (39-29). Σε αυτό το δεκάλεπτο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο παρκέ, βελτίωσαν την άμυνα τους κι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των «ερυθρόλευκων» από τα 6.75 με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν επιμέρους σκορ 21-13 μέχρι το ημίχρονο (43-36).

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με πολλές δυνατές μονομαχίες στο παρκέ. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με επιμέρους 16-10, μειώνοντας στον έναν (53-52), με εύστοχο τρίποντο του Κάνααν. Σ’ εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση από τους γηπεδούχους καθώς με δικό τους σερί 6-0, διατήρησαν το προβάδισμα με 59-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό αφού με σερί 11-0 πέρασε μπροστά με 63-59 στο 34’, έπειτα από τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Γκος. Με το ματς στο 66-66 τρία λεπτά πριν από τη λήξη, Γκριγκόνις και Γουόκαπ μετέτρεψαν σε… διαγωνισμό τριπόντων το ματς, με το ενδιαφέρον να μένει αμείωτο ως το τέλος. Το λάθος του Λεσόρ έδωσε την κατοχή στους «ερυθρόλευκους» 20,4’’ πριν από τη λήξη, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι αφού τόσο ο Γουόκαπ όσο και ο Σλούκας αστόχησαν με συνέπεια η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην παράταση (74-74).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 86-74 και δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να επιστρέψει, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη στη EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74, 78-88 παρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2

Ειδήσεις σήμερα:

Narges Mohammadi: Η ζωή και το έργο της φυλακισμένης Ιρανής ακτιβίστριας που κέρδισε το Νόμπελ Ειρήνης 2023

Κρυολόγημα… διαρκείας: Τα συμπτώματα του long cold