Η Σλοβενία έμεινε “όρθια” απέναντι στη Δανία στην Στουτγκάρδη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 1-1, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 3ο όμιλο του Euro 2024.

Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Κρίστιαν Έρικσεν, βρίσκοντας δίχτυα ακριβώς 1.100 ημέρες μετά από την σοβαρή περιπέτεια υγείας που πέρασε με την καρδιά του στο ξεκίνημα της περασμένης διοργάνωσης.

Οι Σλοβένοι έδειξαν χαρακτήρα και κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο πέτυχαν στο 77ο λεπτό, με σκόρερ τον Έρικ Γιάνζα.

Αυτή ήταν και η πρώτη ισοπαλία στο Euro 2024, σε ένα παιχνίδια με “άγρια” ομορφιά.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Σλοβενία κοντράρεται με την Σερβία (20/6, 16:00), ενώ η Δανία θα αντιμετωπίσει το φαβορί του ομίλου και εκ των φαβορί της διοργάνωσης, την Αγγλία (20/6, 19:00).