Παραολυμπιακοί Αγώνες: Το τέταρτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και πρώτο αργυρό κατέκτησε ο Αθανάσιος Κωνσταντινίδης. Ο Έλληνας αθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην κορίνα F32 με βολή 38.68 μ.

Ο Αθανάσιος Κωνσταντινίδης επανέλαβε την επιτυχία των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο το 2016, βελτιώνοντας αρχικά με την πρώτη του προσπάθεια το ατομικό ρεκόρ του με βολή στα 35.70μ. και στη δεύτερη σημείωσε το ρεκόρ Ευρώπης με 38.68μ.. Ο 52χρονος αθλητής προσπάθησε στις επόμενες βολές να πετύχει κάποια μεγαλύτερη επίδοση χωρίς να τα καταφέρει.

Η Ελλάδα μετά από αυτή την επιτυχία έφτασε τα τέσσερα μετάλλια μετά το χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών σε πάγκο κατέκτησε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος καθώς και τα επίσης χάλκινα μετάλλια των Παναγώτη Τριανταφύλλου στο αγώνισμα της σπάθης στην ξιφασκία και Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη στα 100 μέτρα ελεύθερο στην κολύμβηση.

Ο Αθανάσιος Κωνσταντινίδης, ο οποίος ήταν και σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής μαζί με την Άννα Ντέντα στην τελετή έναρξης, έφτασε τα τρία μετάλλια σε προσωπικό επίπεδο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, μετά το χρυσό στη σφαιροβολία F32 και ένα ασημένιο στη ρίψη κορίνας επίσης στην κατηγορία F32.

Παραολυμπιακοί Αγώνες – Οι ελληνικές συμμετοχές

Τη χώρα μας εκπροσωπούν 44 αθλητές και αθλήτριες μαζί με τους 4 συνοδούς, που θα λάβουν μέρος σε 11 αθλήματα.

Συνολικά θα συμμετάσχουν πάνω από 4.000 αθλητές, εκπροσωπώντας 135 χώρες του κόσμου, σε 22 αθλήματα.

Συγκεκριμένα, τα μέλη της ελληνικής αποστολής θα συμμετάσχουν στα εξής αγωνίσματα: Στίβος, Κολύμβηση, Άρση Βαρών σε πάγκο, Μπότσια, Ξιφασκία με Αμαξίδιο, Σκοποβολή, Τοξοβολία, Αντισφαίριση με Αμαξίδιο, Επιτραπέζια Αντισφαίριση, Ποδηλασία και Τζούντο.

Όπως ίσχυσε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες, και οι Παραολυμπιακοί Αγώνες δεν θα έχουν θεατές, λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.