Η αθλήτρια Άννα Μαρία Τριφύλλη παρά το νεαρό της ηλικίας της έχει ήδη σημαντικές διακρίσεις στο ενεργητικό της και έχει ξεχωρίσει στο άθλημά της, την πυγμαχία.

Για τις επιτυχίες της, τη ζωή της και τις θυσίες που χρειάστηκε να κάνει για να μπορέσει να είναι ανταγωνίστρια και πρωταθλήτρια θα μιλήσει στον Γρηγόρη Αρναούτογλου στην εκπομπή “The 2night Show” το βράδυ της Τετάρτης 11 Μαΐου.

Η αθλήτρια είχε κατακτήσει το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα σε διεθνές τουρνουά, καθώς αγωνίστηκε και κέρδισε στο International Silesian Women’s boxing championships τον Σεπτέμβριο του 2021.

Η Άννα Μαρία Τριφύλλη γνωστή κι ως The Gun, έχει προπονητή τον Τάκη Πετρίδη, ανήκει στον Ολυμπιακό και προέρχεται από τέσσερα “χρυσά” σε μεγάλες διοργανώσεις, καθώς έχει πάρει χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων, στο Διεθνές Τουρνουά στην Πολωνία και στο Διεθνές Τουρνουά στην Κύπρο, ενώ κέρδισε και το 11ο Διεθνές Κύπελλο Σερβίας.

Η Άννα Μαρία Τριφύλλη με τον προπονητή της, Τάκη Πετρίδη

Πρόσφατη επιτυχία της ήταν το γεγονός ότι ανέβηκε στην κορυφή του International Boxing Tournament στην κατηγορία Τζούνιορ στα 46 kg, που έγινε στο Μπρασόβ της Ρουμανίας από τις 22 μέχρι και τις 28 Φεβρουαρίου του 2022. Έτσι, μετά τις επιτυχίες σε Πολωνία, Κύπρο και Σερβία ήρθε η διάκριση πάλι σε παγκόσμιο τουρνουά καθώς πήρε το χρυσό στη Ρουμανία.

Στην παρουσία της στη διοργάνωση της Ρουμανίας, η Άννα – Μαρία ήταν εξαιρετική και έδειχνε αποφασισμένη από την αρχή. Στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα αντιμετώπισε τη Ρουμάνα πρωταθλήτρια Φεντερίκα Τσεράβολο και την νίκησε άνετα. Έτσι, συνέχισε μέχρι τον τελικό όπου αντιμετώπισε την Γκρέτα Μπόιτι και στον αγώνα ήταν πιο αποτελεσματική και κέρδισε στα σημεία.