Τελικός Μουντιάλ 2022: Λίγα μόλις λεπτά αφού σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι ο Λιονέλ Μέσι, στο 36ο λεπτό ο Ντι Μαρία πήρε την ασίστ από τον Μακάλιστερ και με ψυχραιμία πλάσαρε την μπάλα στη δεξιά πλευρά του τέρματος του Γιορίς, γράφοντας το 2-0 κόντρα στη Γαλλία.

Δείτε το γκολ του Άνχελ Ντι Μαρία:

Φυσικά, οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες του Λουσίλ δεν έχουν σταματημό για τους Αργεντίνους φιλάθλους, ενώ ο Άνχελ Ντι Μαρία ξέσπασε σε κλάματα χαράς και συγκίνησης μετά το γκολ που πέτυχε.

Το παιχνίδι ξεδιπλώνεται ξεκάθαρα υπέρ της Αργεντινής, με τους παίκτες της να μοιράζουν όμορφα την μπάλα και να διατηρούν την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο προπονητής της Εθνικής Γαλλίας, Ντιντιέ Ντεσάμπ, να προσχωρήσει σε δυο αλλαγές “εκτάκτου ανάγκης” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, για να ανανεώσει την ενδεκάδα του και να δώσει “ανάσες”.

Συγκεκριμένα, στο 41ο λεπτό έβγαλε τους Ζιρού και Ντεμπελέ και στις θέσεις τους έβαλε τους Τουράμ και Μουανί αντίστοιχα.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Η ενδεκάδα της Γαλλίας: Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ, Μπαπέ, Ζιρού

Η ενδεκάδα της Αργεντινής: Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες, Μακ Άλιστερ, Μέσι, Ντι Μαρία