Μετά από ένα χρόνο “ανομβρίας” η Ελλάδα επέστρεψε δυναμικά στην κωπηλασία και “σάρωσε”, στον πίνακα των μεταλλίων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών.

Τα γαλανόλευκα κουπιά κατέκτησαν στο Μόναχο τέσσερα μετάλλια εκ των οποίων 1 χρυσό και 3 ασημένια καταλαμβάνοντας την 5η θέση στο σχετικό πίνακα ανάμεσα σε 33 χώρες που πήραν μέρος στη διοργάνωση.

Μάλιστα και τα τέσσερα μετάλλια που κατέκτησε ήρθαν από αθλητές που ανεβαίνουν για πρώτη φορά στο βάθρο των νικητών στη συγκεκριμένη διοργάνωση από τότε που ξεκίνησαν να τραβάνε κουπί.

Κωπηλασία: “Χρυσός” ο Παπακωνσταντίνου

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στον τελικό του σκιφ ελαφρών ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου που τερμάτισε πρώτος με χρόνο 07:21.84. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Γκαμπριέλ Στρούζινα με 07:24.21 και το χάλκινο ο Ελβετός Άντρι Στρούζινα με 07:31.23.

Ο 23χρονος σκιφίστας για να στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης βρέθηκε στην πρώτη τριάδα από την εκκίνηση, με τον Ιταλό Γκαμπριέλ Σοάρες να βρίσκεται στην πρώτη θέση και τους Παπακωνσταντίνου, Στρούζινα ν’ ακολουθούν. Στα 1.000 μέτρα της κούρσας, όμως ο Έλληνας κωπηλάτης πήρε κεφάλι και κρατώντας τον ρυθμό του δεν απειλήθηκε μέχρι τη γραμμή του φίνις.

Εκτός βάθρου έμειναν ο Σλοβένος Ράικο Χρβατ (4ος, 07:35.91), ο Αυστριακός Γιούλιαν Σέμπερλ (5ος, 07:42.90).

Ήμουν λίγο αγχωμένος πριν τον τελικό γιατί είμασταν όλοι πολύ κοντά στα ημιτελικά αλλά ένιωθα χαρούμενος που είχα νικήσει. Μετά τον προκριματικό σκέφτηκα ότι μπορώ να νικήσω αλλά στον αγώνα όλα μπορεί αν συμβούν. Αυτό το είχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Στη συνέχεια όλα εξελίχθηκαν πιο εύκολα και το μόνο που ήθελα ήταν να είμαι μπροστά σε όλη την κούρσα του τελικού” είπε ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου λίγο μετά τον τερματισμό του.

Κωπηλασία: Για εκατοστά έχασε το χρυσό ο Ντούσκος

Για εκατοστά του δευτερολέπτου απώλεσε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας του Μονάχου ο Στέφανος Ντούσκος.

Ο “χρυσός” Ολυμπιονίκης του Τόκιο, στον τελικό του σκιφ, στο Ευρωπαϊκό, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 07:15.01 κι ενώ ο Ολλανδός Μέλβιν Τβέελαρ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 07:14.72 μετά από απίστευτο ντεμαράζ.

Η κούρσα ήταν συγκλονιστική, αφού αρχικά ο Ντούσκος πήγαινε μαζί με τον Γερμανό Όλιβερ Τσάιντλερ, για να μείνει στη δεύτερη θέση στα 1.000 μέτρα και εν συνεχεία τρίτος, όταν ο Ολλανδός Μέλβιν Τβέελαρ έκανε αντεπίθεση. Στα τελευταία 100 μέτρα οι τρεις τους (Τσάιντλερ, Ντούσκος, Τβέελαρ) έδιναν “μάχη” για τις θέσεις στο βάθρο, για να μείνει πίσω και εκτός βάθρου ο πρώτος στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας Γερμανός, αφού το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε με αντεπίθεση στα τελευταία μέτρα ο Βούλγαρος Κρίστιαν Βασίλεφ με 07:16.37.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Όλιβερ Τσάιντλερ από τη Γερμανία με 07:19.67, στην 5η ο Βρετανός Γκρεμ Τόμας με 07:25.32 και στην 6η ο Μπαστιάν Σέχερ από τη Δανία με 07:35.43.

Η Ζωή Φίτσιου τερμάτισε δεύτερη στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η Ελληνίδα σκιφίστρια πέρασε τη γραμμή του φίνις σε χρόνο 08:09.21. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρουμάνα Ιονέλα Κόζμιουκ με 08:04.41, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος η Ολλανδή Μαρτίνε Φελτχάις με 08:10.20.

Εκτός βάθρου έμειναν η Ιρλανδή Αόιφε Κάσεϊ (4η, 08:11.68), η Ιταλίδα Στεφανία Μπουτινιόν (5η, 08:16.62) και η Γερμανίδα Μαρί-Λουίζε Ντράγκε (6η, 08:24.81).

Αν και ήταν 4η στα πρώτα μέτρα της κούρσας, η Ζωή Φίτσιου με ντεμαράζ στο τέλος κατάφερε ν’ αφήσει στην 3η θέση την Ολλανδή Φελτχάις, την ώρα που η Ρουμάνα Κόζμιουκ είχε φύγει ξεκάθαρα μπροστά στην πρώτη θέση.

Το τρίτο αργυρό μετάλλιο για τα ελληνικά κουπιά κατέκτησε η Ευαγγελία Αναστασιάδου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην κωπηλασία του Μονάχου.

Η Ελληνίδα σκιφίστρια τερμάτισε στη 2η θέση στον τελικό του σκιφ, με χρόνο 08:08.20. Η Αναστασιάδου ήταν 4η στα πρώτα 500 μέτρα, ανέβασε τον ρυθμό της, πέρασε στη 2η θέση και έδινε “μάχη” με τη “χάλκινη” Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Μαγκνταλένα Λόμπνιχ (Αυστρία), η οποία ήταν 3η στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας. Όμως, η Αναστασιάδου άντεξε και μάλιστα μεγάλωσε τη διαφορά της από τη Λόμπνιχ στα τελευταία μέτρα, με την Αυστριακή να είναι απαρηγόρητη, αφού είδε τη Γερμανίδα Αλεξάντρα Φέστερ, με ντεμαράζ, να της “κλέβει” το χάλκινο μετάλλιο (08:09.86) λίγο πριν τη γραμμή του φίνις. Η Ευαγγελία ανεβαίνει ξανά στο βάθρο μέσα σε διάστημα δύο εβδομάδων, αφού στις 30 Ιουλίου αναδείχθηκε Παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία Κ23 στο Βαρέζε.

Χωρίς αντίπαλο, η Ολλανδή Καρολίν Φλοράιν, είχε πάρει κεφάλι από τα πρώτα μέτρα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 08:01.43. Πίσω από την 4η Μαγκνταλένα Λόμπνιχ (Αυστρία) με 08:10.10, ακολούθησαν η Μπιρχίνια Ντίαθ Ρίμπας (Ισπανία) με 08:20.67 και η Σίρι Έβα Κρίστιανσεν (Νορβηγία) με 08:32.50.

Σύμφωνα με την Ελληνική Ομοσπονδία στην κωπηλασία πλέον η Ελλάδα μετράει 34 μετάλλια στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Α-Γ φτάνοντας τα 21 χρυσά, τα 10 ασημένια ενώ παραμένει με τα 3 χάλκινα.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι είναι η καλύτερη συγκομιδή μεταλλίων από το 2011 και μετά όταν η Ελλάδα είχε κατακτήσει στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας πάλι τέσσερα μετάλλια, τρία χρυσά κι ένα ασημένιο.

Ειδήσεις σήμερα:

Αυτός είναι ο παίκτης ριάλιτι που εισέβαλε στο Εφετείο με… 1,5 εκατ. ευρώ – Όταν δήλωνε ότι θέλει να γίνει διάσημος (pics)

Πεντάχρονη προσφυγοπούλα πέθανε από τσίμπημα σκορπιού στον Έβρο – Πιέσεις της αντιπολίτευσης για λύση στο πρόβλημα