Με τον Ντεμάρ ΝτεΡόζαν να πραγματοποιεί “μυθική εμφάνιση”, οι Σικάγκο Μπουλς επικράτησαν των Μιλγουόκι Μπακς με 114-110 κάνοντας το break και απέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά για τα playoff του ΝΒΑ.

Έτσι οι Μπουλς χάλασαν την ιστορική βραδιά του Γιάννη Αντετοκούνμπο που χρειάστηκε μόλις 16′ λεπτά για να πετύχει τους 11 πόντους που χρειαζόταν για να προσπεράσει τον Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ στη λίστα του πρώτου σκόρερ στα playoffs για την ομάδα του Μιλγουόκι και να γίνει έτσι ο κορυφαίος στην ιστορία των Μπακς.

Το ματς εξελίχθηκε σε μία τιτανομαχία ανάμεσα στον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με τον “Greek Freak” να ολοκληρώνει τον αγώνα με 33 πόντους 18 ριμπάουντ και να απέχει μία ασίστ από το triple double έχοντας 9. Ακόμα είχε δύο μπλοκ, ένα κλέψιμο και τρία λάθη.

Από την άλλη ο ηγέτης των “ταύρων” σταμάτησε στους 41 πόντους έχοντας ακόμα επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε στραβά για τα “ελάφια” που βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ και έκλεισαν το σκορ στο ημίχρονο χάνοντας με 14 πόντους, 63-49. Στην τρίτη περίοδο το Μιλγούοκι έβγαλε αντίδραση και έφτασε τη διαφορά ακόμα και σε απόσταση βολής και συγκεκριμένα στους τρεις πόντους.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όπου παρά το γεγονός ότι οι Μπουλς κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με 13 πόντους 102-89 επτά λεπτά πριν το τέλος και προηγούνταν με οκτώ 112-104 1:30 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, τα “ελάφια”, έβγαλαν αντίδραση καθώς κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις 112-109 50″ πριν το τέλος.

Εκεί μίλησε η κλάση του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν που με ένα εντυπωσιακό λέι απ έκανε το 114-109 βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς και “σφραγίζοντας” ουσιαστικά τη μεγάλη νίκη της ομάδάς του.

Ο ΝτεΡόζαν είχες ως άξιους συμπαραστάτες τον Νίκολα Βούσεβιτς με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Ζακ Λαβίν με 20, ενώ ο Άλεξ Καρούσο άγγιξε το double double με 9 πόντους και 10 ασίστ.

Από το Μιλγούοκι προσπάθησαν ο Μπρουκ Λόπεζ με 25, ο Κρις Μίντλετον με 18 και ο Τζρου Χολίντεϊ με 15.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο Σικάγο για το game 3 με τους πρωταθλητές να έχουν να διαχειριστούν και τους τραυματισμούς των Μπόμπι Πόρτις στο μάτι από χτύπημα του Τρίσταν Τόμπσον στην πρώτη περίοδο και Κρις Μίντλετον που γλίστρησε, έπεσε άτσαλα στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο και χτύπησε στο αριστερό γόνατο.

Τα υπόλoιπα ματς των play offs

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα απέναντι σε Καϊρί Ίρβινγκ και Κέβιν Ντουράντ, οι Σέλτικς επικράτησαν των Νετς με 114-107 στη Βοστώνη και έκαναν το 2-0 στη σειρά της Ανατολής.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 22 πόντους ενώ 19 πόντους σημείωσε ο Τζέισον Τέιτουμ. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι από τους οκτώ παίκτες που αγωνίστηκαν οι 7 είχαν διψήφιο αριθμό πόντων επιβεβαιώνοντας τον επιθετικό πλουραλισμό των γηπεδούχων.

Για τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 27 πόντους αλλά με 4/17 σουτ (18/20 βολές) ενώ 10 πόντους με 4/13 σουτ είχε ο Καϊρί Ίρβινγκ. Πολύ καλός ήταν ο Μπρους Μπράουν με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τέλος, στο Τορόντο, ο Τζοέλ Εμπίιντ ήταν εκπληκτικός και με τρίποντο στα 0.7″ έδωσε τη νίκη στη Φιλαδέλφεια επί των Ράπτορς με 104-101 στην παράταση, με τους Σίξερς να παίρνουν προβάδισμα με 3-0 στη σειρά.

Ο Εμπίιντ αγωνίστηκε 44 λεπτά και είχε 33 πόντους 9/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/9 βολές), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ ενώ από 19 πόντους πρόσθεσαν οι Ταϊρίς Μάξεϊ και Τζέιμς Χάρντεν (10 ασίστ).

Για τους γηπεδούχους. ο Ο Τζι Ανουνόμπι είχε 26 πόντους με τον Γκάρι Τρεντ Τζ. να προσθέτει 24 πόντους.