Κροατία και Μαρόκο διασταυρώνουν τα ξίφη τους στον μικρό τελικό του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ, διεκδικώντας και οι δυο ομάδες την τρίτη θέση του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου. Η αναμέτρηση είναι σε εξέλιξη στο γήπεδο «Khalifa International Stadium» στην Αλ Ραγιάν με αμφότερες ομάδες να έχουν σκοράρει ήδη από ένα γκολ και το σκορ να είναι ισόπαλο 1-1.

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά μόλις στο 7ο λεπτό ο Γιόσκο Γκβάρντιολ για την Εθνική Κροατίας. Συγκεκριμένα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μάγερ, ο Πέρισιτς κατάφερε να πάρει την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Γκβάρντιολ με κεφαλιά «ψαράκι» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον τερματοφύλακα Μπόνο.

Δείτε παρακάτω πως άνοιξε η Κροατία το σκορ:

Και ενώ οι Κροάτες στις εξέδρες του «Khalifa International Stadium» ακόμα πανηγύριζαν το γκολ της εθνικής τους ομάδας, το Μαρόκο κατάφερε να σκοράρει ύστερα από μόλις 2 λεπτά. Συγκεκριμένα, στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ζιγές εκτέλεσε φάουλ από την δεξιά πλευρά, με τον Μάγιερ να κάνει λάθος, διώχνοντας την μπάλα προς τα πίσω και τον Ντάρι να το εκμεταλλεύεται, στέλνοντας κι αυτός με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Δείτε παρακάτω πως ισοφάρισε το Μαρόκο:

Στο πρώτο ημίχρονο του μικρού τελικού του Μουντιάλ 2022 παρακολουθήσαμε ένα δυνατό και ανταγωνιστικό παιχνίδι από τις δυο ομάδες, ενώ παραλίγο να σημειωθεί και το πιο… μυθικό αυτογκόλ στην ιστορία του θεσμού, ύστερα από λάθος του Μπόνο. Δείτε παρακάτω το απίστευτο στιγμιότυπο:

Οι Κροάτες -που ήταν και η καλύτερη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο- κατάφερε να κάνει το 2-1 στο 42ο λεπτό με γκολ του Όρσιτς, ύστερα από ασίστ του Μάρκο Λιβάγια. Δείτε παρακάτω το γκολ:

Οι ενδεκάδες της Κροατίας και του Μαρόκου:

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς – Στάνισιτς, Σούταλο, Γκβαρντιόλ – Όρσιτς, Μάγιερ, Μόντριτς, Κόβατσιτς, Πέρισιτς – Λιβάγια, Κράμαριτς.

Μαρόκο (Ουαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο – Χακίμι, Νταρί, Ελ Γιαμίκ, Αλάχ – Άμπραμπατ – Ζιγιέκ, Σαμπίρι, Ελ Κανούς, Μπουφάλ – Εν Νεσίρι.