Σε ένα ματς που τα είχε όλα, μέχρι και χαμένο πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 105ο λεπτό της παράτασης, η Πορτογαλία προκρίθηκε στους “8” του Euro 2024, επικρατώντας της Σλοβενίας στα πέναλτι.

Το highlight του αγώνα ήταν αναμφίβολα το χαμένο πέναλτι του Ρονάλντο στην παράταση, με τον τερματοφύλακα της Σλοβενίας, Γιαν Όμπλακ, να το αποκρούει στη δεξιά γωνία του τέρματος. Ο 39χρονος Πορτογάλος ξέσπασε σε κλάματα, με τους συμπαίκτες του να τον αγκαλιάζουν για να τον πατηγορήσουν.

Μάλιστα, μετά το χαμένο πέναλτι ο σκηνοθέτης της τηλεοπτικής μετάδοσης έδειξε την μητέρα του Κριστιάνο Ρονάλντο, η οποία ήταν εμφανώς φορτισμένη με την στεναχώρια του γιου της.

Μετά το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι Σλοβένοι αστόχησαν και στα τρία πέναλτι που εκτέλεσαν, με τους Πορτογάλους αντιθέτως να ευστοχούν σε ισάριθμο αριθμό -συμεπριλαμβανομένου του Κριστιάνο Ρονάλντο- παίρνοντας την πολυπόθητη πρόκριση στους “8” του Euro 2024.

Μάλιστα, μετά την εύστοχη εκτέλεση του στην διαδικασία των πέναλτι, ο Κριστιάνο Ρονάλντο απολογήθηκε με μια χειρονομία προς τους Πορτογάλους φιλάθλους, οι οποίοι ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.