Στο δεύτερο παιχνίδι του 1ου ομίλου στο Euro 2024, η Ελβετία νίκησε με σκορ 3-1 την Ουγγαρία, σκαρφαλώνοντας στην πρώτη θέση μαζί με τη Γερμανία. Υπενθυμίζεται πως εχθές τα “πάντσερ” συνέτριψαν με σκορ 5-1 την Σκωτία, η οποία βρίσκεται μαζί με την Ουγγαρία στους 0 βαθμούς.

Η Ελβετία προηγήθηκε στο 12ο λεπτό, όταν μετά από πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά του Άμπισχερ, ο Ντουά βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα των Ούγγρων και με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Ελβετούς.

Οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έκαναν το 2-0, με σουτ εκτός περιοχής από τον Άμπισχερ.

Για τους Ούγγρους το γκολ ήρθε στο 66ο λεπτό με σκόρερ τον Βάργκα, ύστερα από σέντρα του Σόμποζλαϊ.

Η Ελβετία έκανε το τελικό 3-1 με γκολ του Εμπολό στις καθυστερήσεις.