Ιστορία έγραψαν οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο Game 7 της μεγαλειώδους σειράς των Μιλγουόκι Μπακς με τους Μπρούκλιν Νετς. Η ομάδα του Γιάννη υπέταξε τους Νέτς με σκορ 115-111 και προκρίθηκε με σκορ 4-3 στους τελικούς της Ανατολής, περιμένοντας πλεόν τον αντίπαλο τους που θα κριθεί από το Game 7 της σειράς Σίξερς-Χοκς.

Ο Greek Freak ήταν εντυπωσιακός σημειώνοντας μια εμφάνιση θρυλική. Σκόραρε 40 πόντους με 13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και όλα αυτά σε 50:08 λεπτά συμμετοχής. Κοινώς τα έκανε όλα σε μια αναμέτρηση που η μπάλα ζύγιζε πολλά κιλά και κάθε λεπτομέρεια θα μπορούσε να καθορίσει μια πρόκριση ή έναν αποκλεισμό.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ψύχραιμος, “διάβασε” την προσαρμοσμένη άμυνα που έπαιξαν οι Νετς πάνω του και οδήγησε τους Μιλγουίκι Μπακς στην ολοκλήρωση μιας επικής ανατροπής. Μην ξεχνάμε ότι η σειρά ξεκίνησε με τους Νετς να προηγούνται με 2-0, “σπάζοντας” μάλιστα την έδρα των Μπακς.

Από τους ηττημένους ο Κέβιν Ντουράντ πάλευε μόνος, σκοράροντας 48 πόντους και σημειώνοντας το σουτ που οδήγησε το ματς στην παράταση. Αν μάλιστα ο Ντουράντ δεν πατούσε τη γραμμή το σουτ θα ήταν τρίποντο και οι Νετς θα είχαν ρίξει στο καναβάτζο την ομάδα του Γιάννη και του Θανάση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 53-47, 81-82, 109-109 (κ.α.), 111-115