Το όνειρο της Μπαρτσελόνα για τον τίτλο στη La Liga “σκότωσε” η Λεβάντε το πρωί της Τετάρτης, που απεδείχθη δυνατή αντίπαλος.

Οι Καταλανοί, αν και προηγήθηκαν αρχικά με 2-0 και 3-2, τελικά το αποτέλεσμα ήταν ισοπαλία με 3-3, οπότε ο”La Pulga” και η παρέα του αποχαιρέτησαν οριστικά τον τίτλο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 25′ με πανέμορφο τέρμα του Λιονέλ Μέσι με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι. Στο 34′ η Μπαρτσελόνα βγήκε στην επίθεση από τα δεξιά με τον Μέσι να δίνει στον Ντεμπελέ αυτός έκανε την πάσα προς τον Πέδρι ο οποίος σούταρε σε κενή εστία για το 0-2. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβάντε “ανέβασε ρυθμούς” και κατάφερε να βάλει δύο γκολ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αρχικά στο 57′ ο Μελέρο με κεφαλιά νίκησε τον Τερ Στένγκεν για να μειώσει σε 1-2 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μοράλες με υπέροχο διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-2.

Κάπως έτσι γράφτηκε το τέλος της διαδρομής για τους “μπλαουγκράνα”, που με την αποχώρησή τους έκαναν κυριολεκτικά δώρο στις άλλες δυο διεκδικήτριες του τίτλου Ατλέτικο και Ρεάλ, που αντιμετωπίζουν σήμερα Τετάρτη και την Πέμπτη τη Σοσιεδάδ και τη Γρανάδα αντίστοιχα.

Το πρόγραμμα των αγώνων

Ατλέτικο Μαδρίτης: 12/5 Ατλέτικο – Σοσιεδάδ, 16/5 Ατλέτικο – Οσασούνα, , 23/5 Βαγιαδολίδ – Ατλέτικο Μαδρίτης

Ρεάλ Μαδρίτης: 13/5 Γρανάδα – Ρεάλ Μαδρίτης, 16/5 Μπιλμπάο – Ρεάλ Μαδρίτης, 23/5 Ρεάλ Μαδρίτης – Βιγιαρεάλ

Μπαρτσελόνα: 16/5 Μπαρτσελόνα – Θέλτα, 23/5 Εϊμπάρ – Μπαρτσελόνα.