Γιάννης Αντετοκούνμπο: Μετά από 50 ολόκληρα χρόνια οι Μιλγουόκι Μπακς βρίσκονται στην κορυφή του NBA με ηγέτη τον συγκλονιστικό Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Το σύνθημα “Bucks in six” (οι Μπακς πρωταθλητές σε 6 ματς) που φώναζαν οι οπαδοί της ομάδας των “ελαφιών” έγινε πραγματικότητα. Οι Μπακς επικράτησαν με 105-98 έναντι των Φοίνιξ Σανς στο Game 6 των τελικών και με 4-2 στις νίκες σήκωσαν το πολυπόθητο τρόπαιο.

Ο Greek Freak πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση με 50 πόντους μέσα στο κατάμεστο “Fiserv Arena” σκορπώντας ρίγη συγκίνησης στους φανς της ομάδας αλλά φυσικά και σε όλους τους Έλληνες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρέμεινε πιστός στην ομάδα του παρόλες τις δελεαστικές προτάσεις που του έγιναν το περασμένο καλοκαίρι για μεταγραφή από τις μεγαλύτερες ομάδες του NBA.

Και όπως φαίνεται, έκανε το σωστό. Με μια διαστημική εμφάνιση έβαλε φωτιά στο παρκέ και οδήγησε τους Μπακς στον πολυπόθητο τίτλο, ενώ το κοινό στο γήπεδο παραληρούσε.

Ματς “θρίλερ” μεταξύ των δυο ομάδων

Ο αγώνας ξεκίνησε από την αρχή πολύ νευρικά και για τις δυο ομάδες. Αρχικά προβάδισμα πήραν οι Σανς με 4-2 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, όμως οι Μπακς ήταν αποφασισμένοι και πραγματοποιώντας συνεχώς επιθέσεις προηγήθηκαν με 29-16 στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Σανς μπήκαν πολύ επιθετικά και εκμεταλλευόμενοι τα “κενά” στην άμυνα των Μπακς πήραν προβάδισμα με 35-3. Ο Γιάννης όμως είχε διαφορετική άποψη. Μπήκε μπροστά και κράτησε ζωντανή την ομάδα του με αλλεπάλληλες επιθέσεις και έκλεισε το ημίχρονο με 47-42.

Στην τρίτη περίοδο οι Σανς έφυγαν ξανά μπροστά με 7 πόντους (42-49), όμως ο Greek Freak ήταν πάλι εκεί να τους σταματήσει, Πέτυχε ένα σερί 14 πόντων, με τον Λόπεζ να τον ακολουθεί δίνοντας με 5 πόντους (66-61).

Εκεί ήταν που ο αγώνας εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Γιάννη όμως να συνεχίζει ακάθεκτος και η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 77-77.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Σανς προσπάθησαν με νύχια και με δόντια να κρατηθούν ζωντανοί, όμως ο διαστημικός “Greek Freak”, σαν πύραυλος τρυπούσε συνέχεια την άμυνα των Σανς και τα “ελάφια” μπήκαν μπροστά με 94-88 στα μισά του δωδεκαλέπτου. Το ματς ολοκληρώθηκε με μια απίστευτη βολή του Γιάννη ο οποίος “κάρφωσε” το τελικό 105-98 κι οδήγησε τους Μπακς στην κορυφή του μπασκετικού κόσμου.

Ο Γιάννης είναι ο πρώτος παίκτης που πέτυχε 50 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 κοψίματα σε αγώνα, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι είναι ο απόλυτος άρχοντας του παρκέ.