Με πρωταγωνιστή τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και αποσπάστηκε με διαφορά έξι βαθμών στην κορυφή της κατάταξης, μετά τη 10η αγωνιστική της Super League.

Το σκορ άνοιξε ο Αγκιμπού Καμαρά στο πρώτο λεπτό, ισοφάρισε ο Αραούχο στο 12΄ και ακολούθησαν τα δύο γκολ του Μαροκινού που έκριναν την αναμέτρηση στο 35ο και το 70ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αραούχο στο 79΄.

Το ηλεκτρονικό χρονόμετρο του ΟΑΚΑ έδειχνε 59 δευτερόλεπτα όταν ο Αγκιμπού Καμαρά εξαπέλυσε μια… ρουκέτα με την οποία κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από κόρνερ του Μασούρα και απομάκρυνση.

Ολυμπιακός – Τι σήμαινε αυτό; Ότι όποια πλάνα είχαν κάνει οι δύο προπονητές πήγαν… περίπατο αφού το ντέρμπι ουσιαστικά ξεκινούσε με σκορ 0-1. Η Ένωση επέλεξε να επιτεθεί κυρίως με σέντρες και «γεμίσματα» ποντάροντας στην αστάθεια του Βατσλίκ ο οποίος δεν ήταν σε καλή μέρα.

Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα και στο γκολ της ισοφάρισης, μόλις στο 15ο λεπτό, όταν έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Σέρχιο Αραούχο με κεφαλιά έγραψε το 1-1 μετά από σέντρα (και 7η εφετινή ασίστ) του Πέτρου Μάνταλου.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει με τον ίδιο τρόπο, με τη μπάλα ψηλά προβληματίζοντας τους «ερυθρόλευκους» και ειδικά γύρω στο ημίωρο κέρδισε 4-5 διαδοχικά «στημένα» (κόρνερ ή φάουλ). Στο τελευταίο από αυτά, όμως, το αμυντικό της transition ήταν τραγικό… Ο Λαλά με βαθιά μπαλιά από την άμυνα, έβαλε τον Ελ Αραμπί τετ α τετ με τον Στάνκοβιτς και ο Μαροκινός έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 35΄ με ένα από τα χαρακτηριστικά του ιδανικά τελειώματα.

Στην ίδια φάση διαμαρτυρήθηκε επίσημα η ΠΑΕ ΑΕΚ με ανάρτηση στα Social Media για πέναλτι στον Βράνιες πριν απομακρυνθεί η μπάλα από την περιοχή.

Με την είσοδο του Άμραμπατ η ΑΕΚ μπήκε με μεγάλη ένταση στο β΄ ημίχρονο, όμως ήταν ο Στάνκοβιτς αυτός που την κράτησε “ζωντανή” με πολύ σπουδαία και δύσκολη επέμβαση στο 52΄ σε σουτ του Μασούρα. Η ΑΕΚ “απάντησε” με τον Άμραμπατ στο 65΄ και τον Βατσλίκ να διώχνει με τα πόδια και στο 70΄ η πλάστιγγα έγειρε δραματικά υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Μοχαμαντί επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα στον τερματοφύλακά του, όμως ήταν εξαιρετικά απρόσεκτος και η πάσα του εξελίχθηκε σε άψογη… ασίστ προς τον Ελ Αραμπί, ο οποίος έγραψε το 1-3. Αμέσως μετά (73΄) η ΑΕΚ δέχθηκε «καταιγισμό» επιθέσεων, με τον Στάνκοβιτς να βγάζει εντυπωσιακά το σουτ του Μαντί Καμαρά και το δεύτερο σουτ του ίδιου παίκτη να «τραντάζει» το δοκάρι.

Ολυμπιακός – Με τρεις “μαζεμένες” αλλαγές (Γέβτιτς, Χατζισαφί, Ανσαριφάρντ) προσπάθησε ο Γιαννίκης να αλλάξει τα πράγματα. Η ΑΕΚ ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 79΄ με ένα απίστευτο γκολ του Σέρχιο Αραούχο στο 79΄ από σέντρα του Ανσαριφάρντ. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού κι ενώ όλα έμοιαζαν χαμένα, ο Αργεντινός κράτησε την ομάδα του στη διεκδίκηση (τουλάχιστον) της ισοπαλίας. Στο 82΄ ο Μασούρας έχασε το… άχαστο σε κενή εστία και η ΑΕΚ συνέχισε να ελπίζει σε ένα από τα καλύτερα ντέρμπι των τελευταίων ετών. Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση χωρίς να δεχτεί φάσεις από τους γηπεδούχους κι έτσι έμεινε αήττητος για 11ο συνεχόμενο ματς εναντίον της ΑΕΚ, σε όλες τις διοργανώσεις.

Διαιτητής: Φάμπιο Βερίσιο (Πορτογαλία)

Κίτρινες: Άμραμπατ – Εμβιλά

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμαντί (74΄ Χατζισαφί), Σιμάνσκι (74΄ Γεβτιτς), Σιμόες (87΄ Λε Ταλέκ), Γκαρσία (46΄ Άμραμπατ), Μάνταλος, Τσούμπερ (74΄ Ανσαριφάρντ), Αραουχο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (87΄ Μπα), Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου (68΄ Μπουχαλάκης, Μασούρας (84΄ Λόπες), Ελ Αραμπί (85΄ Τικίνιο)