Champions League: Το εισιτήριο για τους «8» οι Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι

Το πανόραμα της διοργάνωσης
Champions League

Οι Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι ακολούθησαν στους «8» του Champions League τις Μπάγερν Μονάχου και Παρί Σεν Ζερμέν.

Συγκεκριμένα η Ρεάλ Μαδρίτης αν και ζορίστηκε (1-1) από την Λειψία κατάφερε να πάρει την πρόκριση εκμεταλλευόμενη το 1-0 που είχε κερδίσει μέσα στην Γερμανία.

Ο Βινίσιους στο 65ο λεπτό του αγώνα έκανε το 1-0 για τους Μαδριλένους, με τον Όρμπαν ωστόσο τρία λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει.

Η Λειψία είχε μάλιστα μεγάλη ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά το σουτ του Όλμο στο 90+2′ σταμάτησε στο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα η Μάντσεστερ Σίτι μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα στην Δανία επικράτησε με το ίδιο σκορ εντός έδρας της Κοπεγχάγης. Ακάντζι (5′), Άλβαρεζ (9′) και Χάαλαντ (45+3′ ) πέτυχαν τα γκολ για τους Άγγλους με τον Ελιονούσι να μειώνει σε 2-1 στο 29ο λεπτό του αγώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των δεύτερων αγώνων για τους «16» του Champions League (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων):
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Λάτσιο (Ιταλία) 3-0 (0-1)
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)-Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 1-2 (0-2)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Λειψία (Γερμανία) 1-1 (1-0)
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 3-1 (3-1)
Αρσεναλ (Αγγλία)-Πόρτο (Πορτογαλία) 12/03 (0-1)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Νάπολι (Ιταλία) 12/03 (1-1)
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)-Ιντερ (Ιταλία) 13/03 (0-1)
Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 13/03 (1-1)

*Η κλήρωση για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά της διοργάνωσης είναι προγραμματισμένη για τις 15 Μαρτίου (14:00) στη Νιόν.