Ψήφισε Εδώ

«Βόμβα» μεγατόνων από τη Λετονία – Πέταξε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου την Γαλλία

Νίκη σε ματς θρίλερ
Παγκόσμιο Κύπελλο 2023

Κάζο μεγατόνων για την Γαλλία στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 καθώς αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης μετά την ήττα από τη Λετονία.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επικράτησε στο… νήμα με 88-86 των «τρικολόρ» στην “Indonesia Arena” της Τζακάρτα, γράφοντας το «2 στα 2» στον 8ο όμιλο και υποχρεώνοντας τη Γαλλία στην καταστροφική δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η ασημένια Ολυμπιονίκης στο Τόκιο βρέθηκε μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (74-62 στο 30΄) και έδειξε να «καθαρίζει» τη νίκη.

Ωστόσο, οι Λετονοί δεν το έβαλαν κάτω και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά τους, απάντησαν στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 3-14(!) μειώνοντας σε 77-76 στο 36.

Ο Μπατούμ έδωσε ανάσα από τα 6,75 (80-76), αλλά η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνέχισε την πίεση, απάντησε με τον Ζάγκαρς από την ίδια θέση και στα 37΄΄ για τη λήξη ολοκλήρωσε την ανατροπή, γράφοντας το 86-87 με τον Σμιτς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Φουρνιέ και Γιαμπουσέλε αστόχησαν για το προσπέρασμα της Γαλλίας και ο Ζάγκαρς χρεώθηκε με φάουλ στα 10΄΄, ευστοχώντας σε 1/2 βολές (86-88). Ο Φρανσίσκο προσπάθησε στην εκπνοή να χαρίσει τη νίκη στους Γάλλους από τα 6,75, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 33-26, 53-49, 74-62, 74-62, 86-88